Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

protetyka
Zdrowie i uroda

Proteza dla pełnego uśmiechu

Uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, jaka ocenia się poznając nową osobę. Nic, więc dziwnego, że braki w uzębieniu są przyczyną kompleksów, ale również innych trudności. Zdarza się, że utrata kilku zębów powoduje trudności z jedzeniem, mówienie w sposób niezbyt wyraźny – wszystko to można jednak zniwelować poprzez protezy zębowe Poznań. Aktualnie noszenie protezy nie jest powodem do wstydu, a oznaką dbania o siebie i swój wygląd zewnętrzny. Protetyka Poznań poczyniła takie kroki rozwojowe, że jest bardzo trudno rozróżnić zęby sztuczne od tych naturalnych.

Protetyka stomatologiczna Poznań – w jakiej sytuacji się przyda

Przede wszystkim, braki w uzębieniu mogą zdarzyć się z kilku powodów. Pierwszy z nich, i najłatwiejszy do oceny to brak dbałości o higienę. Jest to jednak powód niejednoznaczny. Próchnica zębowa i inne schorzenia mają wiele przyczyn a nieodpowiednia higiena jest tylko jednym z czynników powstawania. Wystarczy genetyczne osłabienie szkliwa lub przyjmowanie leków osłabiających układ kostny i może się zdarzyć, że nawet leczonego zęba nie da się uratować. Czy jest to powód do wstydu? Oczywiście, że nie – ale powstałe puste miejsce trzeba wypełnić dla zdrowia innych zębów. Protetyka Poznań konieczna jest również w przypadku urazów fizycznych. O ile zęby stałe rzadziej wypadają w wyniku urazu niż mleczaki, jednak i takie sytuacje się zdarzają. Konieczne jest wtedy oczyszczenie dziąsła i późniejsze zastosowanie protezy w formie mostka. Schorzeniem, które sprzyja wypadaniu zębów jest paradontoza, która musi być leczona, w przeciwnym razie braki będą niszczyć i doprowadzać do rozchwiania kolejnych zębów. A lepiej mieć w mały mostek niż w późniejszym czasie pełną protezę.

Protezy zębowe Poznań – sposoby finansowania

Co do zasady protetyka stomatologiczna Poznań może być finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby się tak jednak stało, konieczne jest znalezienie gabinetu protetycznego z podpisanym kontraktem, oraz odczekanie w kolejce dłuższego czasu. Szybszą drogą jest oczywiście skorzystanie z usług prywatnych protetyków. Niestety występuje wtedy pełne finansowanie ze strony pacjenta. Warto jednak pamiętać, że protezy czy mostki są inwestycją na dłuższy okres czasu i warto zainwestować w to by były dobrej jakości oraz wygodne. W przypadku dofinansowania państwowego wykorzystywane bywają materiały gorszej jakości i niestety odbija się to na komforcie noszenia. Jeśli nie posiada się środków, wiele gabinetów oferuje rozłożenie płatności w systemie ratalnym.