Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

Metody zapobiegania próchnicy
Zdrowie i uroda

Metody zapobiegania próchnicy

To, w jakim stanie znajduje się jama ustna, ma ogromne przełożenie na zdrowie człowieka. Wbrew powszechnemu przekonaniu próchnica nie kończy się na bólu zęba czy nieestetycznym uśmiechu, ale może wyrządzić znacznie większe straty w ludzkim organizmie. Warto więc wiedzieć, co robić, aby uzębienie nie ulegało zniszczeniu.

Regularne szczotkowanie

Teoretycznie nawet małe dzieci wiedzą, że podstawą zdrowych zębów jest codzienna higiena. Gorzej jednak z praktyką – także wśród dorosłych wciąż znaleźć można wiele osób, które myją zęby bardzo niedokładnie, a nawet zupełnie pomijają tę czynność. Efektem zaniedbań jest oczywiście próchnica – najpierw tworzy się maleńki ubytek, który z biegiem czasu zwiększa się na skutek rozmnażania bakterii. Klinika dentystyczna Wolsztyn zajmuje się leczeniem takiej choroby – lekarze stosują wypełnianie ubytków plombą, a w poważniejszych stanach proponują usługi protetyczne. Stomatolog Wolsztyn, choć doskonale radzi sobie z nawet trudniejszymi przypadkami, często tłumaczy pacjentom, jak ważne jest zapobieganie próchnicy. Specjalista radzi, aby myć zęby obowiązkowo rano i wieczorem przez 3 minuty. Dodatkowo w ciągu dnia warto zadbać o czystość uzębienia po każdym posiłku, zwłaszcza jeśli został spożyty produkt zawierający cukier (desery, słodkie napoje, owoce). Uzupełnieniem mycia szczotką i pastą z fluorem powinno być nitkowanie. Dentysta Wolsztyn może również zalecić płukanie odpowiednimi środkami lub stosowanie innych produktów do jamy ustnej, o ile zajdzie taka potrzeba. Warto dodać, że szczególną dbałość o higienę zębów powinni stosować pacjenci, którzy poddali się terapii ortodontycznej uwzględniającej noszenie stałego aparatu.

Przegląd co pół roku

Każdy człowiek ma obowiązek codziennego dbania o własną higienę, ale mycie zębów, używanie nitek i płukanie ust nie wystarczy. Aby mieć pewność, że w jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego, konieczne jest oko fachowca (jak Dentysta Wolsztyn). Pacjenci w wielu przypadkach nie są świadomi, że na ich zębach tworzą się ubytki. Próchnica w pierwszej fazie może nie być widoczna bez dokładnego zbadania za pomocą odpowiednich akcesoriów. Zdarza się też, że ząb zaczyna psuć się od wewnątrz. Klinika dentystyczna Wolsztyn wyposażona jest w nowoczesne urządzenia, np. sprzęt potrzebny do wykonania zdjęcia RTG. Z tego powodu każdy powinien pamiętać, aby profilaktycznie badać zęby przynajmniej co sześć miesięcy. Częstsze wizyty oczywiście nie zaszkodzą, a jeśli zacznie dziać się coś niepokojącego (ból, krwawienie) – wówczas stają się koniecznością. Stomatolog Wolsztyn to profesjonalne i kompleksowe usługi na wysokim poziomie. Warto jednak odwiedzać gabinet nie tylko po to, by poddać się leczeniu, ale również zapobiegawczo.