Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

gabinet stomatologa, dentysta
Zdrowie i uroda

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe Wrocław to seria zabiegów, których celem jest usunięcie chorej miazgi, która jest nieodwracalnie uszkodzona.

Leczenie endodontyczne Wrocław

Kanałowe leczenie zębów polega na usunięciu z zęba uszkodzonych tkanek po to aby następnie móc je zabezpieczyć poprzez wypełnienie powstałej szczeliny specjalnym preparatem stomatologicznym.
Rozwój technologii medycznych przyczynił się do tego, że leczenie to przebiega bezboleśnie. Na początku należy usunąć zniszczone tkanki i zatruć ząb. Następnie należy przeczekać określoną ilość czasu po to, by ząb został skutecznie zatruty, dopiero potem lekarz może przejść do zabiegu właściwego. Leczenie kanałowe jest często jedyną możliwością przywrócenia zęba do stanu pierwotnego.

Pacjenci, którzy odczuwają silny ból dochodzący z zęba nie powinni zwlekać i jak najszybciej udać się do swojego lekarza, który będzie w stanie ocenić, czy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego czy też potrzebne będzie tylko zrobienie uzupełnień. Pacjenci, których kanały zębowe są zaatakowane odczuwają okropny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie a nawet spanie w nocy. Leczenie kanałowe może być przeprowadzone również na zębach martwych, w których ból nie jest odczuwalny w nawet najmniejszym stopniu.

Endodoncja Wrocław

Warto pamiętać o tym, że tylko stomatolog jest w stanie w pełni ocenić stan zębów. Należy więc regularnie stawiać się na wizytach kontrolnych, w czasie których lekarz będzie mógł ocenić, jak zaawansowany jest stan chorobowy. Do leczenia kanałowego kwalifikują się pacjenci, których miazga jest martwa lub też zaatakowała je próchnica wtórna najczęściej pojawiająca się wokół zęba. Nie tylko próchnica jest powodem konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. W przypadku urazów zęba np. wtedy gdy złamie się korona konieczne okazać się może się przeprowadzenie leczenia kanałowego. Leczenie endodontyczne Wrocław zostaje przeprowadzone, gdy zostaną spełnione warunki o których lekarz stomatolog poinformuje podczas wizyty.

Co ważne, jeśli zdarzy się jakiś mikrouraz, powstały w wyniku wypadku lub też innego działania mechanicznego, a miazga zęba zostanie odsłonięta, również okazać się może konieczne przeprowadzenie leczenia kanałowego. Co ciekawe, w przypadku wielu zawodów, miazga zęba jest narażona na martwicę. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają nadmierny kontakt z bodźcami termicznymi czy też radioaktywnymi. Leczeniu kanałowego mogą być poddani pacjenci dorośli oraz dzieci, w obu przypadkach lekarz zadba o jak najlepszy komfort oraz odpowiedni poziom znieczulenia.