Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

gabinet dentystyczny
Zdrowie i uroda

Złamany ząb: jak go naprawić?

Złamany ząb: jak go naprawić?

Chociaż zęby zbudowane są z bardzo twardej tkanki – szkliwa zębowego, to jednak także one narażone są na złamania, ukruszenia i pęknięcia. Co zrobić wtedy, gdy ząb zostanie ułamany?

Do złamania zęba może dojść na skutek wypadków komunikacyjnych, niefortunnego upadku, ale również jedzenia twardych pokarmów. Na uszkodzenia najbardziej narażone są zęby osłabione, na przykład po leczeniu kanałowym, z nieleczoną próchnicą, ale taka sytuacja może dotknąć każdego.

Złamany ząb – co robić?

Gdy ząb zostaje uszkodzony, konieczna jest profesjonalna pomoc. Trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego. Gdy złamanie jest niewielkie, nie powoduje bólu, można poczekać kilka dni na wizytę, ale wtedy, gdy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, najlepiej nie zwlekać.

Osobom ze złamanym zębem, chcącym skorzystać z pomocy lekarza jak stomatolog Kraków daje możliwość wizyt na NFZ lub prywatnie. Najszerszy zakres usług dostępny jest w prywatnych gabinetach stomatologów w Krakowie.

Z usług dentysty w Krakowie można skorzystać także w ramach pogotowia stomatologicznego dostępnego 24h. Z adresami takich gabinetów w kategorii dentysta Kraków można zapoznać się w internecie.

Jak leczyć złamany ząb?

Leczenie złamanego zęba zależy od zakresu jego uszkodzenia, a także od tego, czy ząb jest żywy lub martwy. Potrzebny jest dobry stomatolog Kraków, na przykład dentysta w Nowej Hucie – zasugeruje on najlepszą metodę.

Główne metody leczenia złamanego zęba:

  • bonding – odbudowa kompozytowa stosowana przy niewielkich uszkodzeniach
  • licówka – umieszczana na przedniej części zęba, trwalsza od bondingu
  • korona zębowa – ceramiczna odbudowa, która stosowana jest przy stracie znacznej części zęba
  • wkład koronowo-korzeniowy – używany przy załamaniach poniżej linii zębów razem z koroną zębową
  • implant – polecany wtedy, gdy konieczne było usunięcie korzenia zęba

Osobom poszukującym dobrego specjalisty jak dentysta Nowa Huta także daje możliwość skorzystania z powyższych metod leczenia w prywatnych gabinetach.

Ułamany ząb – cena odbudowy

Koszty leczenia złamanego zęba są zróżnicowane i zależne są od tego, jaką metodę zastosuje dentysta Kraków ma pod tym względem ceny podobne jak w całej Polsce.

Prosta odbudowa to koszt od około 300 złotych, ale za licówki lub korony trzeba zapłacić już ponad 1500 złotych. Najwięcej kosztują implanty – to wydatek kilku tysięcy złotych.

Pacjentom, którym potrzebny jest dobry dentysta Nowa Huta proponuje przystępne ceny na tle innych dzielnic w Krakowie. Z cennikami można zapoznać się na stronach internetowych gabinetów.