Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

zdrowe zęby, dentysta
Zdrowie i uroda

Endodoncja Wrocław

Jeszcze kilka lat temu słysząc o leczeniu kanałowym wiele osób przechodził dreszcz strachu na myśl o nieskutecznym, długotrwałym, bardzo kosztownym i bolesnym leczeniu. Na szczęście dziś leczenie kanałowe Wrocław to nie tylko światowy poziom usług stomatologicznych, ale również doświadczeni lekarze i nowoczesna technologia, która nie tylko skraca czas leczenia, ale wpływa także na jego niższy koszt.

Czym jest endodoncja Wrocław?

Obcobrzmiąca nazwa endodoncja to nic innego jak znane wszystkim leczenie kanałów zębowych. Staje się ono koniecznie wtedy, gdy miazga zęba (część korony zęba, która przypomina bogato unerwioną tkankę łączną o galaretowatej konsystencji) ulega nieodwracalnemu zapaleniu i uszkodzeniu. Dzieje się tak najczęściej na skutek namnażania się bakterii spowodowanych nieleczoną próchnicą. Miazga zęba jest jednym z elementów korony zęba, czyli tej części, którą widzimy w jamie ustnej.
Endodoncja Wrocław polega przede wszystkim na oczyszczeniu zainfekowanych kanałów zębowych i wypełnieniu ich odpowiednim, specjalistycznym materiałem. Leczenie kanałowe Wrocław jest leczeniem kilkuetapowym, gdyż pomiędzy poszczególnymi dawkami substancji aktywnych muszą być zachowane odpowiednie przerwy.
Trzeba zdawać sobie też sprawę z tego, że ząb zakwalifikowany do leczenia endodontycznego jest zębem martwym. W wyniku nieodwracalnego zapalenia i uszkodzenia miazgi zębowej jest on pozbawiony nerwów oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych. Poprzez utratę unerwienia i unaczynienia staje się też pozbawiony zdolności do samoobrony czy regeneracji.

Czy leczenie kanałowe Wrocław boli?

Obecnie stosowana technologia oraz baza wyspecjalizowanych stomatologów pozwala na przeprowadzanie leczenia kanałowego zębów w całkowitym znieczuleniu, co znacząco zwiększa komfort całego procesu. Leczenie endodontyczne Wrocław nie boli! Przed przystąpieniem do leczenia dentysta zawsze wykonuje kontrolne zdjęcie RTG, które pozwala ocenić skalę zniszczeń i zaplanować odpowiednie leczenie.
Warto pamiętać, aby dbać regularnie o higienę jamy ustnej i systematycznie umawiać się na wizyty kontrolne do stomatologa (optymalnie raz na pół roku). W razie pojawienia się próchnicy powinna ona zostać natychmiastowo usunięta. Dzięki temu unikniemy zapalenia miazgi zębowej i co za tym idzie leczenia kanałowego.