Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

aparat ortodontyczny
Zdrowie i uroda

Dla kogo aparat ortodontyczny?

Stomatologia to obecnie bardzo wyspecjalizowana dziedzina medycyny. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ilu dentystów specjalistów zajmuje się naszym zębem, by przywrócić mu prawidłowe funkcje.

Klinika stomatologiczna – co to oznacza?

Planując wizytę u dentysty coraz częściej wybieramy klinikę stomatologiczną lub centrum stomatologiczne. Dzieje się tak ponieważ wiemy, że będziemy mogli skorzystać tam z kompleksowej obsługi stomatologicznej. W zależności od potrzeb będziemy mogli zapisać się do:

• endodonty,
• stomatologa zachowawczego,
• ortodonty,
• chirurga stomatologicznego,
• protetyka,
• stomatologa dziecięcego,
• periodontologa.

O tym, który specjalista zajmie się twoim przypadkiem zadecyduje stomatolog po dokonaniu przeglądu zębów.

Ortodonci coraz bardziej potrzebni

Krzywe zęby nie tylko brzydko wyglądają, ale powodują także wiele problemów zdrowotnych. Takie zęby szybciej się ścierają i bardziej narażone są na próchnicę i paradontozę. Wadliwy zgryz utrudnia rozdrabnianie pokarmów i prawidłowe trawienie.

Ortodonta Łódź leczenie wad zgryzu zaczyna już u dzieci, którym wyrosły zęby stałe. Z reguły są one większe od zębów mlecznych i nie mieszczą się w szczęce. Konieczne jest wtedy usunięcie zęba sąsiedniego. Nie zawsze jednak tak drastyczne działanie jest wymagane.

Dobrym rozwiązaniem korygującym wyrastanie zębów może okazać się aparat ortodontyczny Łódź. U kilkunastoletnich dzieci korekta za pomocą aparatu ortodontycznego Łódź jest stosunkowa prosta, ponieważ kości nie są jeszcze do końca zwapnione.

Aparat ortodontyczny Łódź dla dorosłych

Postęp w ortodoncji pozwala obecnie na leczenie wad zgryzu bez względu na wiek. Leczenie wady ortodontycznej Łódź u dorosłych trwa jednak znacznie dłużej niż u dzieci, nawet do trzech lat.

Przed założeniem aparatu ortodonta Łódź musi wcześniej wykonać wiele badań diagnostycznych, m.in. zdjęcia RTG, USG. Na ich podstawie przedstawia pacjentowi plan leczenia i ewentualne alternatywy zastosowania różnego aparatu ortodontycznego Łódź. Po podjęciu ostatecznej decyzji przystępuje do leczenia wady ortodontycznej Łódź.

Najpierw wykonuje wycisk, na jego podstawie wykonywane są odlewy gipsowe szczęki górnej i dolnej. Na tych modelach montowane są poszczególne elementy aparatu ortodontycznego Łódź, czyli zatrzaski, pierścienie i łuki. Mogą być one wykonane z tytanu, porcelany, kryształu.

Coraz częściej wykonywane są aparaty ortodontyczne Łódź typu Lingwaln. To aparaty całkowicie niewidoczne, ponieważ montowane są po wewnętrznej stronie zęba.