Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

aparat ortodontyczny
Zdrowie i uroda

Próchnica – co warto o niej wiedzieć?

Próchnica to choroba cywilizacyjna, która atakuje zęby. Pojawia się zarówno u małych dzieci, jak i osób dorosłych. Jakie są jej przyczyny? Które metody leczenia są dziś stosowane? Na czym polega profilaktyka próchnicy?

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica to rodzaj zakaźnej choroby zębów w obrębie tkanki twardej. Za jej rozwój odpowiadają liczne bakterie, które w dalszym etapie produkują kwasy w płytce nazębnej. Rezultatem tego jest stopniowe niszczenie zębów w procesie demineralizacji szkliwa i powstawanie coraz większych ubytków. Pacjent często odczuwa ból o różnym natężeniu, który może przenosić się np. na uszy, zatoki czy gardło. Próchnica dotyka pacjentów w każdym wieku, nie ma tu też znaczenia płeć. Choroba podlega leczeniu – zajmują się nim gabinety stomatologiczne (np. Dentysta Kraków). Warto dodać, że próchnica jest niezwykle powszechna. Według statystyk na schorzenie cierpi 9 na 10 dorosłych w Polsce. Klinika dentystyczna Kraków podkreśla, że problem dotyczy też w dużym stopniu dzieci, często będących na etapie zębów mlecznych.

Przyczyny próchnicy

Główna przyczyna próchnicy to złe nawyki żywieniowe i słaba higiena jamy ustnej. W pierwszym wypadku kluczowe jest nadmierne spożywanie cukru, który sprzyja rozwijaniu bakterii. Jednak nawet nieodpowiednie dieta nie jest w stanie spowodować zbyt dużych ubytków, jeśli zęby będą odpowiednio zadbane. Tymczasem wiele osób unika szczoteczki i pasty, lekceważąc konieczność codziennej higieny. Stomatolog Kraków często udziela swoim pacjentom porad odnośnie prawidłowych zasad i technik mycia zębów, języka i dziąseł. W momencie zaobserwowania jakiejkolwiek nieprawidłowości należy natychmiast umówić się na wizytę. Często mały ubytek wydaje się niegroźny, jednak czas działa tu na niekorzyść. Odwlekanie leczenia szybko doprowadzi ząb do poważniejszych uszkodzeń, a bakterie wnikną w głąb, powodując np. zapalenie okostnej czy schorzenia narządów układu krwionośnego, oddechowego lub pokarmowego. Warto dodać, że próchnicy sprzyjać może czynnik genetyczny i środowiskowy.

Stomatolog Kraków – leczenie próchnicy i profilaktyka

Nawet zaawansowana próchnica podlega leczeniu, choć oczywiście najskuteczniejsza jest terapia we wstępnej fazie. W skrajnych przypadkach może wystąpić kłopot z uratowaniem zęba, choć klinika dentystyczna Kraków stara się pomóc w każdej sytuacji. Wówczas często prowadzone jest leczenie kanałowe, a także protetyka za pomocą koron czy mostów. Klasyczne leczenie próchnicy to przede wszystkim eliminacja zaatakowanych bakteriami tkanek oraz wypełnienie ich odpowiednim materiałem. Dentysta Kraków jest miejscem godnym zaufania, w którym nie tylko prowadzi się terapię, ale także zachęca się pacjentów do zapobiegania kolejnym nieprawidłowościom jamy ustnej poprzez odpowiednią higienę, dietę i częste przeglądy stomatologiczne.