Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

taczki
Dom i ogród

Jedno czy dwa koła? Jaką taczkę wybrać?

Prace we własnym ogrodzie czy przy posesji mogą być całkiem przyjemne, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem. Nie może w nim zabraknąć tak praktycznej rzeczy jak taczka na dwóch kołach. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie zamiast tradycyjnej taczki z jednym kołem?Ma on kilka ważnych właściwości, które uczynią naszą pracę przyjemniejszą.

Jedno czy dwa koła? – Który wariant lepszy?

Taczki ogrodowe aluminiowe to popularne i przydatne sprzęty do prac na własnym podwórku. Możemy zdecydować się na wariant z jednym kołem lub dwoma. Jakie zalety ma to drugie rozwiązanie? Taczka dwukołowa przede wszystkim ułatwia prace na trudnym terenie. Takim sprzętem znacznie łatwiej kierować na grząskim czy nierównym terenie. Jest dużo bardziej stabilna w trakcie przewożenia i rozładowywania. Łatwiej ją również utrzymać, co jest szczególnie ważne, gdy obsługuje ją osoba słabsza fizycznie, np. kobieta lub osoba starsza. Jeśli jeszcze charakteryzuje się ona dużą pojemnością i jest naprawdę ciężka, to dwa koła są po prostu niezawodne.

Kierowanie i utrzymanie równowagi ułatwia również położenie kół – im znajdują się one dalej od środka, tym jest stabilniejsza. Nie mniejsze znaczenie mają koła. Te plastikowe są nietrwałe i nie ułatwią nam pracy na trudnym terenie. Gumowe również nie sprawdzą się na miękkim gruncie. Najlepszym rozwiązaniem są uniwersalne koła pneumatyczne, które poradzą sobie w każdych trudnych warunkach. Oczywiście taczki ogrodowe aluminiowe dobieramy ściśle do swoich potrzeb. Jeśli nasze prace ograniczają się do posprzątania skoszonej trawy i suchych gałęzi, to lekki wariant plastikowy na pewno da radę. Nie sprawdzi natomiast w bardziej ekstremalnych warunkach.

Zdecydujmy o odpowiedniej pojemności i maksymalnym obciążeniu

Dobierając taczkę na dwóch kołach wedle własnych preferencji weźmy również pod uwagę jej pojemność oraz maksymalne obciążenie. Do drobnych i lekkich prac nie potrzebujemy bardzo dużej i pojemnej taczki. Te najbardziej klasyczne mogą mieć około 100 l pojemności. Jeśli jednak przewozimy nią znacznie więcej odpadów, to warto wybrać pojemniejszy wariant.

Maksymalne obciążenie informuje nas, jaki ciężar bezpiecznie nią przewieziemy bez uszczerbku dla jej konstrukcji. Jeśli planujemy wywózkę gruzu czy kamieni, to taczka na dwóch kołach powinna być wykonana z solidnych i wytrzymałych materiałów jak stal. Lżejsze warianty po prostu sobie z tym nie poradzą. Alternatywą jest także taczka mechaniczna napędzana, m.in. silnikiem elektrycznym. Jednak taka taczka mechaniczna, choć bardzo wygodna, jest również znacznie droższa.