Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

elektryka, SEP, szkolenie SEP
Technologia Przemysł

Jakie możliwości dają uprawnienia SEP?

Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest zrzeszeniem inżynierów, techników oraz osób, które kształcą się na wyżej wymienione stanowiska. Stowarzyszenie wspomaga działania elektryków oraz określa ich pozycję na rynku.

Czym są uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP są jednymi z najważniejszych uprawnień, które musi posiadać każdy elektryk. Dzięki tym uprawnieniom możliwe jest jakiekolwiek operowanie przy prądzie o określonej wielkości Uprawnienia te nadawane są na podstawie kwalifikacji oraz zdanych egzaminów.

Uprawnienia SEP dzielą się na trzy rodzaje, a mianowicie na uprawnienia klasy G1, które są dla osób zajmujących się nadzorem i eksploatacji instalacji i sieci elektroenergetycznych, które przesyłają i zużywają energię elektryczną. Kolejnym rodzajem są uprawnienia G2, które dotyczą osób zajmujących się dozorem instalacji i sieci energetycznych wytwarzających ciepło. Ostatnimi uprawnieniami są uprawnienia G3, które pozwalają osobom zajmować się nadzorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych, wytwarzających paliwa gazowe.

Szkolenia SEP – co dają?

Szkolenia SEP pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu nadzoru i eksploatacji sieci energetycznych. Są bardzo ważnym elementem kariery każdej osoby, która ma styczność z energetyką. Podejście do szkolenia SEP jest proste, wystarczy ukończyć specjalistyczny kurs w firmie szkoleniowej, a następnie podejść do egzaminu państwowego organizowanego przez SEP.

SEP szkolenie jest skierowane do osób pełnoletnich, które posiadają wykształcenie co najmniej podstawowe. Cena takiego szkolenia różnie się w zależności od miasta w którym będziemy odbywać kurs. Ceny wahają się pomiędzy 550 – 600 zł. Zazwyczaj ośrodki w cenie mają opłatę egzaminacyjną i koszt wydania uprawnień.

Szkolenia SEP online – gdzie znaleźć?

W dobie pandemii zmieniło się bardzo wiele kwestii, również w kwestii szkoleń SEP. Wiele firm oferuje możliwość podejścia do tego szkolenia w formie online, co jest wygodne przede wszystkim dla osób, które pracują lub chcą przystąpić do szkolenia, lecz nie mieszkają na stałe w jednym miejscu. Szkolenia SEP online są takimi samymi szkoleniami, jak tradycyjne i pozwalają na zdobycie odpowiednich uprawnień.

SEP szkolenie w formie online polegają przede wszystkim na formie wykładów online, przy czym niezbędne jest posiadanie kamerki oraz mikrofonu, ponieważ w trakcie wykładu mogą być zadawane pytania. Sam egzamin SEP w formie online obywa się w formie ustnej, również wymagana jest kamerka. Po pozytywnym zdaniu egzaminu, Komisja Kwalifikacyjna wydaje państwowe świadectwo potwierdzające kwalifikacje.