Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

leczenie ortodontyczne, stomatolog
Zdrowie i uroda

RTG zęba – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to droga do sukcesu, jakim są zdrowe zęby przez długie lata. Niestety wielu z nas ma w tej kwestii dużo do poprawienia, co najczęściej okazuje się w czasie wizyty u stomatologa. Najprostsze zabiegi w takich przypadkach to uzupełnienie ubytku próchnicowego za pomocą plomby. Zdarza się jednak, że zabieg jest poważniejszy, a my musimy wykonać dodatkowe badania, np. RTG zęba Śląsk.

RTG zęba Śląsk – na czym polega?

Ten rodzaj badania z zakresu diagnostyki obrazowej wykonuje się na zlecenie lekarza stomatologa, który za pomocą zwykłego badania stomatologicznego nie może prawidłowo ocenić stanu nie tylko naszego uzębienia, ale również tkanek jamy ustnej, kości żuchwy i szczęki, kanałów korzeniowych i wewnętrznej struktury zęba. Jest to konieczne w sytuacjach, gdy pewne objawy, np. ból, mogą wskazywać na toczące się wewnątrz zębów różnego rodzaju stany zapalne, w tym zaawansowaną próchnicę.

RTG zębów Ruda Śląska polega na zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego, w wyniku którego powstaje obraz prześwietlanych tkanek. Jest to bardzo duże ułatwienie dla lekarza, który na zdjęciu dokładnie widzi problem i tym samym może zastosować skuteczne leczenie. Badanie nie jest skomplikowane, trwa chwilę i nie wymaga specjalnego przygotowania się do niego.

Kiedy stosuje się RTG zębów Ruda Śląska?

Badanie RTG zęba Śląsk zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest leczenie kanałowe, dzięki niemu lekarz może zastosować odpowiednie metody i techniki. To jednak nie jedyne sytuacje, kiedy lekarz kieruje na badanie RTG zęba Ruda Śląska. Stosuje się je również w takich sytuacjach jak zaawansowana próchnica, silne dolegliwości bólowe, urazy zębów, a także w celu oceny związków zębów, zębów zatrzymanych czy jako przygotowanie do ekstrakcji zęba. Jest to ważne badanie, które umożliwia dobranie właściwych metod leczenia.

Czy RTG zęba Ruda Śląska jest szkodliwe?

Jako że w trakcie badania, jakim jest RTG zębów Ruda Śląska, mamy do czynienia z promieniowaniem x, to wielu pacjentów zastanawia się, czy może mieć ono negatywny wpływ na organizm ludzki. Okazuje się jednak, że w trakcie badania RTG zęba Ruda Śląska dawka promieniowania jest tak mała, że nie ma ona żadnego negatywnego wpływu na organizm ludzki, a przynosi natomiast wiele korzyści w przypadku diagnostyki chorób związanych z jamą ustną i uzębieniem.