Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta
Zdrowie i uroda

Jak “współpracować” ze stomatologiem, by żyło się zdrowiej?

Nie jest tajemnicą, że mało kto lubi chodzić do dentysty. I choć wielu specjalistów z tej dziedziny medycyny daje ku temu słuszne powody, to jednak odpowiednio częste wizyty w gabinecie stomatologa są bardzo ważne. Zwłaszcza, że to od nich zależy stan uzębienia, ale też i samopoczucie pacjenta.

Kiedy wizyta kontrolna?

Bez wątpienia stomatolog nowa huta to osoba niezbędna w życiu pacjenta. Niestety wiele osób nie dostrzega tej prostej zależności, co prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób uzębienia. Tymczasem ich uniknięcie jest możliwe o ile nie zapomina się o wizytach kontrolnych. Najczęściej przeprowadza się je mniej więcej co sześć miesięcy i to niezależnie od tego, czy zęby są w dobrej kondycji, czy też nie. Naturalnie nie można zapomnieć o odpowiedniej profilaktyce w postaci mycia zębów, dokładnego ich płukania, a także ich okresowego kontrolowania pod kątem obecności kamienia nazębnego. W ten sposób dentysta kraków nowa huta będzie miał mniej pracy, ale i… mniej stresów.

Zmiany? To nie problem!

Jeśli wybrany stomatolog kraków nowa huta jest specjalistą, z którego pomocy korzysta się “na stałe”, warto go informować o wszelakich zmianach związanych ze stanem zębów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na cofające się dziąsła (będące oznaką stanu zapalnego), bóle zębów będące efektem działania wysokiej lub niskiej temperatury, a także na łamanie się ich np. na skutek silnego, bezpośredniego oddziaływania mechanicznego. Bagatelizowanie tych zmian może być bardzo zgubne w skutkach. Zwłaszcza, że może to doprowadzić do sytuacji, w której stomatolog nowa huta nie będzie miał wyboru co do późniejszej ekstrakcji uzębienia.

Czas na RTG

Chcąc dobrze “współpracować” ze stomatologiem z Krakowa (i nie tylko), warto wykonywać wszystkie jego polecenia i to nawet wtedy, jeśli uważa się je za objaw nadopiekuńczości. Mowa tu przede wszystkim o zdjęciach RTG, które powinno się wykonywać przynajmniej raz na kilka lat. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy stomatolog kraków nowa huta ma poważne przypuszczenia co do powstawania stanów zapalnych wewnątrz struktury uzębienia. Badanie RTG może mieć charakter miejscowy lub ogólny. To pierwsze występuje wówczas, gdy zmiany objęły pojedynczy, zazwyczaj mocno spuchnięty ząb.

Podsumowując, dentysta kraków nowa huta to specjalista, któremu warto zaufać. Co więcej – warto też postawić na długotrwałą “współpracę” z nim, gdyż tylko w ten sposób można uniknąć poważnych i niebezpiecznych chorób związanych z zębami. A tak na marginesie… nikt nie lubi bólu.