Ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, zwykle wyrastają między 17. a 30. rokiem życia, ale nie u wszystkich dorosłych. Niestety, kiedy już się pojawią, „lubią” sprawiać problemy. Dlaczego? Przeczytaj poniżej, dlaczego usuwa się ósemki i czy ekstrakcja ósemek jest bolesna.
Dlaczego usuwa się ósemki?
Najczęściej stomatolodzy usuwają ósme zęby z dwóch powodów. Po pierwsze ósemki często się psują. Znajdują się na samym końcu szczęki, przez to dostęp do nich jest utrudniony. Niełatwo dokładnie je wyszczotkować, więc są bardziej podatne na próchnicę. Gdy ta jest mocno zaawansowana, zęby usuwa się, najczęściej przy pomocy metody dłutowania.
Drugim powodem, przez który trzeba wykonywać ekstrakcję ósemek, jest to, że ścieśniają pozostałe zęby na szczęce, powodując problemy ortodontyczne. Jeśli u osoby dorosłej z prawidłowym zgryzem po wyrośnięciu ósemek zęby zaczęły nachodzić na siebie, przed założeniem aparatu ortodontycznego, trzeba usunąć problem, a więc ósme zęby.
Zdarza się także, ale znacznie rzadziej, że dochodzi do zatrzymania ósemek i trzeba je usunąć z powodu stanu zapalnego. Zatrzymanie zęba to sytuacja, w której ząb w ogóle nie wyrżnął się dziąsła lub nie wyrósł do końca. Przez to naciska na korzeń siódemki, powodując stan zapalny. Wtedy w grę wchodzi jedynie chirurgiczne usuwanie ósemek.
Na czym polega chirurgiczne usuwanie ósemek?
Chirurgiczne usuwanie ósemek, nazywane także dłutowaniem, wykonuje się wtedy, gdy konieczne jest nacięcie tkanki dziąsła, by wyjąć ząb z kości. Zabieg wykonywany jest w całkowitym znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa bólu. Jednak po zabiegu zdarza się, że dwa – trzy dni na szczęce utrzymuje się opuchlizna.
Podczas dłutowania lekarz nacina dziąsło i odsłania kość. Następnie wyjmuje ząb w całości lub po kawałku. Po usunięciu całej ósemki zszywa dziąsło. Ekstrakcja ósemek trwa około 40 minut, a po 7 dniach należy przyjść do gabinetu stomatologa, by zdjąć szwy.
Czy warto leczyć ósemki?
Jeśli to tylko możliwe, warto ratować ósemki przed usunięciem. Ósme zęby mogą w przyszłości posłużyć za filar mostu protetycznego dla szóstek i siódemek.
Jeśli stomatolog widzi szansę na odbudowę zęba, nawet przy konieczności leczenia kanałowego, nie będzie decydować się na jego usunięcie. Jeśli ząb nie stłacza pozostałych zębów w szczęce, ani nie powoduje stanu zapalnego dziąsła, powinien być leczony.