Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny choroby okluzyjnej. Ponadto ludzie nie wiedzą, jakie są możliwości leczenia takiej choroby. Warto zaznaczyć, że okluzja w stomatologii oznacza relację między zębami górnymi a dolnymi. Zaburzenie prawidłowego zwarcia zębów objawia się nieestetycznym uśmiechem, a ponadto krzywym zgryzem. Nierzadko pojawiają się również dolegliwości bólowe w obrębie szczęki. Trzeba też dodać, że choroba okluzyjna wymaga specjalistycznego leczenia. Niestety zignorowanie takowego zjawiska może grozić nawet utratą zębów, czego nikt nie chce.
Jak leczyć chorobę okluzyjną?
Warto zaznaczyć, że chorobę okluzyjną można leczyć. Często stosowane jest leczenie przy zastosowaniu wielu metod korygujących zgryz. Mowa tutaj przede wszystkim o popularnych nakładkach na zęby, a także szynach. Dość często wszczepiane są również implanty. Mają one na calu zabezpieczyć zęby przed dalszą ich destrukcją. Co ciekawe, w bardziej zaawansowanych przypadkach stosowane jest leczenie ortodontyczne, które jest bardzo skuteczne w leczeniu okluzji. Trzeba wiedzieć o tym, że rokowania oraz czas trwania terapii zależą przede wszystkim od stopnia okluzji, a także wczesności wdrożenia leczenia specjalistycznego.
Okluzja stomatologiczna – na czym polega?
Trzeba wiedzieć o tym, że okluzja w stomatologii to określenie na relację górnego łuku zębowego w odniesieniu do dolnego, co jest bardzo istotne. Leczenie takiej przypadłości można przeprowadzić w wielu renomowanych gabinetach stomatologicznych. Nierzadko potrzebne jest wsparcie ortodonty, który może postanowić zaimplementowanie w jamie ustnej aparatu ortodontycznego, jednakże jest to przeważnie ostatecznością. Najczęściej stosowane są implanty czy specjalne nakładki na zęby. Warto wiedzieć o tym, że choroba okluzyjna może prowadzić do recesji. Mowa tutaj o odsłonięciu korzeni zębowych. Często obserwowane jest też napięcie mięśni żuchwy, karku, a ponadto twarzy. Może wystąpić również napięcie w stawie skroniowo-żuchwowym. Dodatkowo okluzja objawia się też bólem migrenowym czy nadwrażliwością zębową. Pojawia się też dyskomfort w czasie gryzienia oraz żucia. W niektórych przypadkach mowa też o bruksizmie, czyli zgrzytaniu zębów w sytuacji stresowej oraz w nocy. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że patologiczna okluzja może pojawić się w praktycznie każdym wieku. Często stanowi konsekwencje wszelakich wad zgryzu, a ponadto niewłaściwej higieny. Takie schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia.