Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

żarówka, elektryka
Przemysł Technologia

Czym są uprawnienia elektryczne?

Prace, które wiążą się z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych wykonywać mogą wyłącznie osoby posiadające uprawnienia elektryczne. W celu ich uzyskania odbyć należy kurs oraz pozytywnie zdać egzamin. Czym właściwie są wspomniane uprawnienia i dlaczego warto je mieć?

Uprawnienia SEP do 1kV – co to takiego?

Uprawnienia SEP pozwalają na podjęcie pracy w zawodzie elektryka. Dotyczy to zwłaszcza pracy związanej z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych. Bez uprawnień SEP praca w tym zakresie nie jest możliwa. Dziś posiadanie takich uprawnień jest niemal koniecznością. Wiele firm z branży elektroenergetycznej wymaga bowiem od nowych pracowników posiadania uprawnień SEP. Ich uzyskanie oznacza zatem znacznie lepszą pozycję na rynku pracy.

Jak zdobyć uprawnienia G1?

Aby uzyskać uprawnienia elektryczne G1, w pierwszej kolejności należy zapisać się na kurs SEP. Ma on na celu dokładne przygotowanie kandydata do egzaminu sepowskiego, którego zdanie jest konieczne w celu uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego, czyli uprawnień SEP. Co ważne, program kursu zawsze jest na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do wszelkich zmian w zakresie przepisów związanych z branżą elektroenergetyczną. Można mieć zatem pewność, że podczas takiego kursu zawsze otrzymuje się aktualną wiedzę. Kursy SEP organizowane są w całej Polsce, zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu z dostępem do takiego kursu. Co ciekawe, niektóre firmy oferują kursy SEP także w formie online.

Jak wygląda egzamin SEP?

Po ukończeniu kursu można przystąpić do egzaminu SEP. W tym celu należy złożyć wniosek w oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Aby przystąpić do egzaminu, należy być osobą pełnoletnią oraz posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe. Jak zatem widać, wymagania nie są zbyt wygórowane. Sam egzamin odbywa się w formie ustnej i przeprowadzany jest przez wykwalifikowaną komisję. Warto podkreślić, że nie jest on trudny. Pytania dotyczą wyłącznie zakresu tematycznego, który omawiany był na kursie. Jeśli do takiego egzaminu przygotuje się odpowiednio, to nie powinno się mieć problemów z jego pozytywnym zaliczeniem. Wyniki egzaminu może być jedynie negatywny lub pozytywny. Ocena pozytywna oznacza uzyskanie uprawnień SEP.