Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

gabinet dentystyczny
Zdrowie i uroda

Usunięcie ósemek. Nie każdy dentysta się tego podejmie

Ósemki bardzo często określane są zębami mądrości. Wyrastają w późniejszym wieku i nie zawsze tak jak powinny. Mogą nachodzić na inne zęby, częściej się psuć, powodować dolegliwości bólowe. Niejeden dentysta Sosnowiec powie wprost, że są to zęby zbędne, mogące sprawiać problemy. Czy jednak każdy dentysta Sosnowiec podejmie się ich usunięcia? Niejeden dobry stomatolog w Sosnowcu tak, pod warunkiem jednak, że będzie mógł za nie chwycić obcęgami. Niestety nie zawsze to możliwe.

Usunięcie ósemek. Czasami konieczny jest chirurg stomatolog Sosnowiec

Nawet dobry stomatolog w Sosnowcu nie będzie mógł wyrwać ósemki lub ósemek, jeśli są zbyt małe i nie wystają poza dziąsło. Żaden stomatolog Sosnowiec w tej sytuacji nie chwyci ich obcęgami. Dodatkowym problemem, o czym każdy stomatolog Sosnowiec wie, jest kształt korzeni tych zębów. Nierzadko są głęboko osadzone w dziąśle, poskręcane. Wyrywanie ósemek w takiej sytuacji jest bardzo ryzykowne, bowiem część korzeni może pozostać w dziąśle. Taki martwy korzeń w dziąśle spowodować zaś może szereg komplikacji ze stanem zapalnym włącznie. Z tych między innymi powodów stomatolodzy Sosnowiec unikają usuwania ósemek, tylko od razu mówią wprost – w tym przypadku konieczny jest dobry chirurg stomatolog w Sosnowcu.

Dlaczego warto wyrywać ósemki u chirurga?

Chirurg dentysta Sosnowiec natnie dziąsło, dzięki czemu nie będzie musiał wyrywać ósemek, tylko delikatnie je wyciągnie i bez wątpienia w całości. Oczywiście nacięte dziąsło będzie musiał zeszyć. Szwy na dziąśle pacjent musi nosić przynajmniej kilka dni. Gdy rana już się zagoi, szwy chirurg stomatolog będzie mógł zdjąć. Przez czas, w którym rana się goi, wskazane jest ostrożne gryzienie pokarmów, oczywiście nie tą stroną zębów, z której jest rana na dziąśle. Dentyści sugerują też unikanie gorących pokarmów i kawy oraz herbaty. Trzeba też się powstrzymać przez jakiś czas od palenia papierosów. Po zagojeniu się rany, można powrócić do jedzenia w normalny sposób, pamiętając, że w miejscu usuniętej ósemki jest po prostu dziąsło. Nagryzanie tym miejscem jest więc bardzo niewskazane.

Ósemki warto zostawić tylko wtedy, gdy są proste i zdrowe

Oczywiście nie zawsze jest wskazanie do usunięcia ósemek. Jeśli wyrosły proste i zdrowe, nie powodują żadnych problemów ani dolegliwości bólowych, nic nie stoi na przeszkodzie by pozostały. W każdym innym przypadku rozsądną decyzją jest ich usunięcie.