Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

uprawnienia SEP
Przemysł Technologia

Jak wygląda szkolenie SEP?

W różnych tematach pojawia się termin “uprawnienia sepowskie” i wiele osób nie do końca ma świadomość, czym one tak naprawdę są. Z reguły jest to jednak konieczny wymóg pracodawcy na określone stanowisko pracy.

Uprawnienia elektryczne

Uprawnienia elektryczne przydają się jednak też w zwykłym życiu, dlatego warto odbyć szkolenie SEP i zwiększyć swoją wiedzę. Kursy SEP to szkolenia dodatkowe, które nie są obowiązkowe. Może się na nie zapisać każda osoba, która ukończyła 18 lat i złożyła aplikację. Oprócz tego wymagane jest przynajmniej podstawowe wykształcenie, co nie powinno być raczej dla nikogo dużym problemem. Pierwsze trudności mogą się pojawić na egzaminie, ponieważ jest on ustny. Wynik egzaminu podaje komisja, która jest złożona z wykwalifikowanych elektryków oraz innych specjalistów. Jak widać nie jest wcale ciężko dostać się na kurs, ale znacznie ciężej jest zaliczyć egzamin z pozytywnym wynikiem. Szczególnie istotne są chęci oraz wewnętrzna motywacja, ponieważ jeśli ktoś marzy o zostaniu elektrykiem to zdobycie takich uprawnień powinno być dla niego czystą formalnością. Warto również wybrać sprawdzoną szkołę, która ma wiele pozytywnych opinii, ponieważ jest wtedy większa szansa, że uda się uzyskać uprawnienia SEP do 1kV. Szkolenia SEP można podzielić na elektryczne, gazowe oraz energetyczne.

Przebieg szkolenia na uprawnienia g1

Już od wielu lat największym zainteresowaniem cieszą się uprawnienia elektryczne, które pozwalają zdobyć uprawnienia G1. Kurs trwa z reguły jeden dzień i jest to wystarczający czas, żeby się nauczyć na egzamin. Szkolenie zaczyna się od wykładów teoretycznych, które dotyczą wybranego zagadnienia. Zazwyczaj trwają maksymalnie kilka godzin, a po nich przychodzi czas na test ustny. Jest to państwowy egzamin, który ma na celu zweryfikowanie wiedzy, którą nabył kursant podczas całego szkolenia. Dużym uznaniem cieszą się też kursy online, ponieważ w ich wypadku nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jedynie egzamin organizowany jest w formie stacjonarnej, ale cała reszta może być wykonana przez internet. Jest to więc duże udogodnienie dla osób z małych miast, które mogłyby mieć problemy z codziennym dojeżdżaniem na zajęcia. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu, otrzymuje się dyplom oraz uprawnienia. Świadectwo wydaje się w ciągu 14 dni od zakończenia szkolenia, dlatego wszystko odbywa się bardzo szybko. Jeśli ktoś oblał egzamin to musi niestety jeszcze raz uiścić opłatę.