Dentyści podejmują decyzję o usunięciu danego zęba tylko wtedy, gdy nie widzą szans na jego wyleczenie. Niekiedy jednak ząb jest tak zniszczony, że samo usunięcie staje się niemałym wyzwaniem. Tak jest – na przykład – gdy na skutek próchnicy znaczna część zęba się wykruszyła i nie ma za co chwycić obcęgami, by usunąć go w całości. W takiej sytuacji dentysta może stwierdzić wprost – tu konieczny jest chirurg dentysta Tychy.
Jak chirurg dentysta Tychy usuwa bardzo zniszczony ząb?
Chirurg stomatolog Tychy z pewnością będzie musiał naciąć dziąsło lub laserowo odsłonić jego fragmenty, by móc dostać się do zęba i usunąć go bez ryzyka pozostawienia w dziąśle korzenia czy jego części. Wbrew pozorom jednak taki zabieg nie jest bolesny. Chirurg szczękowy Tychy podaje silne znieczulenia, dzięki którym pacjent nie będzie czuł bólu podczas nacinania dziąsła, usuwania zęba czy też zakładania szwów na ranę. Sam zabieg tez nie trwa bardzo długo. Już po kilku minutach chirurg stomatolog Tychy będzie mógł pokazać pacjentowi usunięty ząb. Oczywiście chwilę potrwa zakładanie szwów, chirurg szczękowy Tychy musi bowiem założyć je bardzo dobrze, by dziąsło odpowiednio się zrastało. Sam proces gojenia jest wielodniowy. Trzeba się liczyć z tym, ze szwy będą musiały pozostać na dziąśle nawet przez kilka dni, niekiedy kilkanaście. Nie należy naciskać na szybsze ich usuniecie, bowiem może to przyczynić się do kłopotów z gojeniem rany.
Odpowiednie postępowanie po usunięciu zęba jest istotne
Po usunięciu zęba u chirurga, na pewno trzeba bardzo uważać na ranę w dziąśle. Nie powinny się do niej dostawać pokarmy. Niewskazane jest picie gorących napoi czy jedzenie bardzo ciepłych zup. Nie wolno też ćwiczyć lub bardzo ciężko pracować. Wysiłek bowiem na pewno nie pomoże w szybkim gojeniu się rany.
Trzeba tez liczyć się z tym, że w pierwszym okresie po usunięciu zęba może pojawić się opuchlizna na dziąśle i policzku. Można złagodzić te objawy, stosując zimne okłady. Niewskazane są jednak bardzo zimne. Nie wolno też wystawiać tego miejsca na wysokie temperatury, na przykład na działanie promieni słonecznych, może to bowiem spotęgować przykre objawy.
Po wygojeniu dziąsła, chirurg stomatolog Tychy będzie mógł usunąć szwy. Przez kilka dni po ich usunięciu rana jeszcze może trochę boleć. Nie będzie to jednak duży ból. Po tym jak miejsca po usunięciu szwów się zagoją, można zrezygnować z ograniczeń zaleconych przez dentystę chirurga, normalnie jeść i pić. A w przyszłości warto rozważyć wstawienie implantu, który zastąpi usunięty ząb.