Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

Klinika dentystyczna Kraków
Zdrowie i uroda

Jak oswoić dziecko z dentystą?

Większość dzieci boi się nowych sytuacji i nowych rzeczy. Wykazują lęk przed zwierzętami, chyba że przebywają w ich towarzystwie od początku. Nie chcą próbować nowych potraw, adaptacja w żłobku lub przedszkolu trwa nawet kilka tygodni. Podobnie jest w przypadku dentysty, im później dziecko się z nim zetknie, tym problemy są większe.

Klinika dentystyczna Kraków – program dla dzieci

Wiele klinik stomatologicznych w ramach swojej działalności prowadzi programy dla dzieci, których celem jest oswajanie dzieci z dentystą. To bardzo dobry pomysł, który nie tylko zmniejszy poziom stresu u dzieci, ale także pozwala na bardzo wczesne rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju szczęki i zębów.Jedną z nich jest klinika dentystyczna Kraków.

Dentysta Kraków zaleca, by pierwsza wizyta w klinice miała miejsce przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Podczas tej wizyty może zbadać dziąsła, zobaczyć jak wyżynają się zęby. Udzieli rodzicom także wskazówek, jak dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Kolejne wizyty powinny odbywać się w odstępach kilkumiesięcznych. Dzięki temu stomatolog Kraków nawiąże pozytywne relacje z dzieckiem i ewentualnie zdiagnozuje nieprawidłowości w stanie uzębienia.

Bardzo częstym błędem rodziców jest lekceważenie próchnicy zębów mlecznych, przecież i tak wypadną. Niestety próchnica przenosi się na zęby stałe, dlatego już w zaraniu powinna być leczona.

I tu może pojawić się problem, dziecko nieoswojone z dentystą może ostro protestować. Nie otworzy buzi, nie pozwoli sprawdzić ząbków. Nawet najbardziej cierpliwy dentysta Kraków nie znajdzie na to sposobu. Wizytę trzeba przełożyć i przygotować dziecko do kolejnej. Rodzice muszą wykazać się ogromną cierpliwością. Tłumaczyć co dentysta będzie robił, że to nic nie boli. Dobrym sposobem jest kupienie zestawu Mały Dentysta. Dziecko będzie mogło leczyć ząbki misia lub lalki i oswajać się z używanymi przez stomatologa narzędziami. Pomóc może także zabranie dziecka na własną wizytę, ale trzeba pamiętać o uśmiechu i pozytywnych komentarzach o wszystkich czynnościach wykonywanych przez dentystę.

Przyzwyczajenie dziecka do regularnych wizyt w klinice stomatologicznej Kraków jest niezwykle ważne ze względu na wyrobienie odpowiednich nawyków i dbanie o zęby w przyszłości.

Negatywne doświadczenia mogą spowodować, że jako nastolatek i dorosły będzie unikał wizyt u dentysty i systematycznego leczenia zębów, co oczywiście może być przyczyną ich utraty i koniecznością wykonania implantów, co pociąga za sobą duże koszty.