Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

gabinet stomatologiczny
Zdrowie i uroda

Dlaczego zęby stają się krzywe?

Chyba każdy dentysta Sosnowiec dostrzega pewien trend w kwestii zmian dentystycznych. Mowa tu oczywiście o coraz częstszym pojawianiu się krzywych zębów, które – o zgrozo – wyrastają zarówno u młodego jak i u starszego pokolenia. Na czym zatem polega ich wątpliwy fenomen?

Stomatolog Sosnowiec a krzywe zęby u dzieci

Krzywe uzębienie pojawia się w dużej mierze u młodych, a nawet bardzo młodych osób. Pewne problemy mają z nim już nawet nastolatkowie, którzy coraz częściej muszą nosić stosowne aparaty wyrównujące. Dobry stomatolog w Sosnowcu powinien potrafić zdiagnozować ten problem. Najczęściej stoją z nim zęby mleczne, które nie są w odpowiednim momencie usuwane. W powszechnej świadomości uważa się, że uzębienie mleczne z biegiem czasu i tak wypadnie, a zwłaszcza wtedy, gdy ząb już się porusza. Niestety takie podejście to błąd, gdyż nawet ruszający się ząb mleczny, może poważnie utrudnić wyrzynanie się kolejnego uzębienia.

Krzywe zęby u osób dorosłych

Co ciekawe, pojawianie się krzywego uzębienia nie jest już tylko domeną osób młodych. Wręcz przeciwnie – schorzenie to diagnozuje się również o ludzi w wieku 20, 30, a nawet 40 lat. Zjawisko to bierze się najczęściej stąd, że pojawiają się u nich różne, często dosyć niebezpieczne schorzenia dentystyczne, które mogą doprowadzić do poważnych komplikacji. Jednym z nich jest nieprawidłowe wyrzynanie się popularnej ósemki, która – u wielu pacjentów – coraz bardziej naciska na pozostałe zęby i w konsekwencji prowadzi do ich wykrzywienia. Często problemem jest też brak opieki zdrowotnej u tych pacjentów, u których całkiem niedawno usuwano ząb. Jego brak może bowiem wpłynąć na usytuowanie pozostałych zębów.

Jak walczyć z krzywym zgryzem?

Doświadczony dentysta Sosnowiec od razu będzie wiedział, jak walczyć z krzywym zgryzem u dzieci i młodzieży. Tutaj wystarczy stosowanie aparatu ortodontycznego, którego celem jest choć częściowe wyrównanie zgryzu w okresie jego ciągłego rozrostu. Niestety, taki sam zabieg u osób dorosłych raczej się nie sprawdzi. Owszem, można stawiać na częściowe wyrównywanie uzębienia, ale proces ten będzie raczej kosztowny i długotrwały. Co gorsza, nie przyniesie on zbyt dużych efektów. Wracając do kwestii dzieci, dobry stomatolog w Sosnowcu powinien poinstruować rodziców, kiedy należy spodziewać się ekstrakcji zębów mlecznych.

Podsumowując, chyba każdy stomatolog Sosnowiec mierzył się już z problematyką krzywego uzębienia. Szkoda tylko, że ów skądinąd bolesny i mało estetyczny problem, jest w dzisiejszym społeczeństwie tak bardzo powszechny.