Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

sprzęt do gaszenia pożaru, pożar
Technologia Przemysł

Dlaczego klapy oddymiające są tak bardzo ważne?

Klapy oddymiające są bardzo ważną częścią w systemach oddymiania. To dzięki nim cyrkulacja powietrza będzie przebiegała w sposób bezpieczny i efektywny. Ich głównym zadaniem jest odprowadzenie ciepła, toksycznych gazów oraz dymu, które mogą pojawić się w związku z pożarem lub innym spięciem elektrycznym. Każda z klap oddymiających musi posiadać odpowiedni certyfikat, który zostaje wydany wraz ze świadectwem dopuszczenia do obrotu przez CNBOP.

Dlaczego klapy oddymiające powinny być montowane w magazynach?

Przede wszystkim dla bezpieczeństwa wszystkich pracowników. Dzięki klapom podczas pożaru pracownicy mogą być bezpieczniejsi, ponieważ do ich organizmu nie dostaną się szkodliwe substancje zagrażające zdrowiu lub życiu. Ponadto dzięki klapom oddymiającym na co dzień oświetlane są miejsca, w których się znajdują oraz przebiega tam odpowiednia cyrkulacja powietrza. Zamontowanie klap oddymiających pozwala również na przeprowadzenie bezpiecznej i skutecznej ewakuacji dla pracowników magazynów w sytuacji zagrożenia życia, która została wywołana pożarem lub innym spięciem elektrycznym. Zazwyczaj otwierane są one za pomocą specjalnego przycisku, lecz w sytuacji zagrożenia pożarowego otwierają się one automatycznie, aby odprowadzenie dymu było skuteczniejsze, a pracownicy mogli bezpiecznie uciec.

Klapy oddymiające cena

Cena klap oddymiających różni się w zależności przede wszystkim od ich rozmiaru oraz sposobu otwierania. Jeżeli chodzi o większe klapy, które są dwuskrzydłowe cena oscyluje w okolicach 8-10 tysięcy złotych, natomiast jeżeli magazyn lub firma jest mała zalecany jest zakup mniejszych klap oddymiających, zazwyczaj jednoskrzydłowych – ich cena oscyluje w okolicach 5 tysięcy złotych. Cena może się zwiększyć w zależności od tego czy w klapie oddymiającej zamontowany jest specjalny deflektor wiatru oraz dysza kierująca. Dodatkowo zalecane jest aby wraz z klapą montowane były specjalne detektory deszczu, które pozwolą uniknąć zalania pomieszczenia.

Klapa oddymiająca wymiary i rodzaje

Rodzaj klapy oddymiającej zależy tak naprawdę od rozmiaru budynku na którym ma być zamontowany. Na rynku można znaleźć klapy oddymiające jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe, dlatego ich rozmiary mogą różnić się od siebie. Jeżeli chodzi o klapy oddymiające dwuskrzydłowe można spotkać je najczęściej w rozmiarach 300×300 cm, a jeżeli o jednoskrzydłowe to będą one mniejsze – oscylują zazwyczaj w okolicach 140×200 cm.