O ósemkach, zwanych potocznie zębami mądrości, mówi się zwykle w kontekście ich usuwania, które to zabiegi wykonuje zawsze specjalista – chirurg stomatolog Tychy, “zwykły” dentysta się tego nie podejmie. Czy jednak zawsze usuwanie zębów mądrości jest konieczne?
Na czym polega problem?
Wszystkie problemy z zębami mądrości wynikają z ich specyficznego umiejscowienia. Wyrastają one daleko w jamie ustnej, na końcach górnych i dolnych łuków zębowych. Z tego powodu dostęp do nich jest utrudniony, zarówno podczas mycia, jak i wykonywania zabiegów stomatologicznych. Dlatego zwykle szybko się psują – nie są dokładnie czyszczone podczas mycia, a stomatolodzy nierzadko zalecają, by ich w ogóle nie leczyć lecz od razu usuwać. Dlaczego? Uważają to za zbędne, ponieważ ze względu na swe umiejscowienie zęby te nie biorą udziału w procesie przeżuwania pokarmów, są więc tak naprawdę zbędne – jest to ewolucyjny spadek po przodkach. Poza tym ich leczenie nie należy do przyjemności, gdyż stomatolog musi sięgać w głąb jamy ustnej pacjenta, co często wywołuje odruch wymiotny i dyskomfort. Po co zatem je leczyć i jeszcze wydawać na to pieniądze skoro są zbędne? Oczywiście jednak nie trzeba zgadzać się z tym stanowiskiem i często zęby mądrości są leczone, na przykład gdy ubytki nie są duże.
Za to usuwanie, które przeprowadzić może tylko chirurg dentysta Tychy, jest niezbędne kiedy okazuje się, że ósemki wyrastają pod nieprawidłowym kątem, dochodzi do ich zatrzymania czy też na skutek ich wyrastania dochodzi do krzywienia się pozostałych zębów. Takie przypadki są dość częste, gdyż zęby te pojawiają się późno, w dorosłym wieku, kiedy układ zębów jest już stały. Nie mając miejsca, ósemki mogą właśnie wyrastać nieprawidłowo, może dochodzić do ich zatrzymania, jak i mogą prowadzić do krzywienia się zębów – także takich, które były już prostowane aparatem. Z tego względu wielu specjalistów uważa, że leczenie ortodontyczne ma największy sens już po wyrośnięciu ósemek.
Usuwanie ósemek
Oczywiście kiedy tylko widzi się, że wyrastanie zębów mądrości prowadzi do niekorzystnych zmian w jamie ustnej, można przystąpić do ich usunięcia. Chirurg szczękowy Tychy najbardziej zestresowanym czy nieodpornym na odruch wymiotny osobom może zaproponować wykonanie takiego zabiegu w narkozie. Tak naprawdę jednak nie ma się czego obawiać.