Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

lekarz dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologii dziecięcej

Zapoznanie małego dziecka ze stomatologiem to wyzwanie, które co prawda może dużo kosztować, ale za to przynosi określone korzyści. Nie ulega wątpliwości, że stomatolog dziecięcy Poznań to ta osoba, której maluchy zwyczajnie się boją. Być może zatem warto oswoić je z widokiem nie tylko samego stomatologa, ale też jego gabinetu?

Od czego zacząć?

Oczywiście każdy dentysta dziecięcy Poznań ma swój sposób na wizytę adaptacyjną. Dla większości z nich sprawa jest prosta: dziecko powinno udać się do gabinetu jak najwcześniej i to nawet w wieku 3 – 4 lat! Sama wizyta nie powinna mieć inwazyjnego charakteru. W jej trakcie maluch zapoznaje się z gabinetem dentystycznym, a także z jego wyposażeniem i działaniem niektórych urządzeń. W trakcie tego “spotkania” dziecko rozmawia też z samym specjalistą, który opowiada mu o swojej pracy i o związanych z nią obowiązkach.

Czas usiąść na fotel…

Choć stomatologia dziecięca Poznań nie jest specjalizacją uwielbianą przez dzieci, to w trakcie pierwszego spotkania warto nakłonić malucha do pierwszego kontaktu ze sprzętem stomatologicznym. Oczywiście stomatolog dziecięcy Poznań nie może rozpocząć od wykonania inwazyjnego zabiegu. Wręcz przeciwnie – musi się on ograniczyć wyłącznie do podstawowych czynności, to jest oględzin jamy ustnej, ewentualnych wymazów, czy też wykonania odpowiedniej liczby zdjęć. Dane te będą niezbędne w celu późniejszej diagnozy i rozpoczęcia procesu leczenia.

Nie czekać na zęby mleczne

Wielu rodziców bagatelizuje kwestię odwiedzin gabinetów stomatologicznych przez swoje pociechy. Tymczasem okazuje się, że jest to poważny błąd. Każdy dentysta dziecięcy Poznań może potwierdzić, że pokryte próchnicą zęby mleczne co prawda same wypadną (prędzej czy później), ale znajdujące się na nich bakterie mogą przeniknąć do kolejnej generacji uzębienia. Nic więc dziwnego, że coraz to młodsze dzieci cierpią nie tylko na samą próchnicę, ale też na inne, związane z nią choroby. Oznacza to, że stomatologia dziecięca Poznań jest bardzo potrzebna również i w tak młodym wieku.

Podsumowując, wsparcie ze strony dentysty dziecięcego to prawo należne również i bardzo małym dzieciom. Ważne jest, aby umieć zaznajomić je ze specyfiką pracy dentysty. Dzięki temu przebieg kolejnych wizyt w gabinecie dentystycznym powinien być znacznie spokojniejszy.