Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

zdrowe zęby, dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Resekcja wierzchołka korzenia – czy trzeba się obawiać?

Problemy stomatologiczne to najczęściej wynik naszych zaniedbań w codziennej higienie jamy ustnej – w zależności od zaawansowania wymagają one mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów. Resekcja wierzchołka korzenia należy do tych bardziej inwazyjnych zabiegów – na czym polega i kiedy się go wykonuje?

Resekcja wierzchołka korzenia – co to za zabieg?

W wyniku zaawansowanej próchnicy może dochodzić do zainfekowania głębszych struktur zębowych takich jak korzeń i jego poszczególne kanały. Tkanka, która wypełnia te struktury jest znacznie bardziej miękka i unerwiona niż zewnętrzne tkanki, w tym przede wszystkim szkliwo. Wtedy wykonuje się najczęściej zabieg, jakim jest kanałowe leczenie, ale w niektórych przypadkach konieczna jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia.

Tego rodzaju zabieg stomatologiczny wykonuje się w sytuacjach, gdy już leczenie kanałowe będzie nieskuteczne lub nie można go ponownie wykonać. Wtedy lekarz musi pozbyć się również wierzchołka korzenia, a następnie opracować i uszczelnić kanał oraz uzupełnić ubytek kości. Wyrwanie korzenia zęba jest więc zabiegiem dość inwazyjnym i stosowanym tylko w tych sytuacjach, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie innych zabiegów stomatologicznych.

Kiedy konieczne jest wyrwanie korzenia zęba?

Usuwanie korzeni zębowych, w tym wierzchołka korzenia, konieczne jest przede wszystkim w takich sytuacjach, gdy korzeń nie wystaje nad poziom kości – oznacza to, że nie nadaje się już do leczenia ani do odbudowy i jedyne, co możemy zrobić, to po prostu go usunąć. Ponadto usuwa się go również wtedy, gdy jest on zniszczony przez próchnicę lub złamany. Jako że jest to ingerencja w głębsze tkanki, to zabieg ten wywołuje również wiele obaw wśród pacjentów, a szczególnie możliwe dolegliwości bólowe.

Czy usuwanie korzeni zębowych jest bolesne?

Nie da się ukryć, że jest to zabieg, który wywołuje obawy wśród pacjentów, ale tak naprawdę nie ma się czego obawiać, ponieważ usuwanie korzeni zębowych odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, a nawet, jeśli to konieczne, przy zastosowaniu narkozy. Dzięki temu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Oczywiście po zabiegu pozostaje rana, która wymaga czasu, aby się zagoić, ale w tym przypadku wystarczy stosowanie leków przeciwbólowych zaordynowanych przez lekarza. Tak więc wyrwanie korzenia zęba jest zabiegiem, które nie trzeba się obawiać.