Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

elektryka, SEP szkolenia
Technologia Przemysł

Kiedy warto zrobić uprawnienia elektryczne?

Szkolenia sepowskie są organizowane na terenie całego kraju. Kursy i egzaminy odbywają się kilka razy w roku ze względu na duże zainteresowanie. Kto powinien zrobić uprawnienia elektryczne? Kiedy mogą się przydać i czy kurs jest drogi?

Uprawnienia SEP do 1kV

Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest organizacją zrzeszającą elektryków z terenu całego kraju. Zadaniem SEP jest monitorowanie branży elektroenergetycznej i pracowników zatrudnionych w tym sektorze. Stowarzyszenie wydaje uprawnienia elektryczne, które poświadczają zdobycie niezbędnej wiedzy do pracy z urządzeniami pracującymi pod napięciem do 1kV. Mając świadectwo ukończenia szkolenia, można znacznie szybciej zdobyć lepiej płatną pracę. Uprawnienia dzielą się na trzy grupy. G1 obejmuje uprawnienia SEP elektryczne, G2 uprawnienia cieplne, a G3 gazowe. Można zrobić kurs z jednej grupy lub ze wszystkich trzech naraz, co oczywiście jest najlepszą opcją i najbardziej opłacalną.

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia SEP do 1kV?

Uprawnienia sepowskie potwierdzają kwalifikacje elektryka. Dzięki nim pracodawca ma pewność, że elektryk zna się na swojej pracy i może pracować czy montażu, czy instalacji urządzeń elektrycznych przesyłających, czy wytwarzających energię elektryczną, cieplną lub gazową. Mając skończony kurs SEP, można zdobyć lepszą posadę. Pracodawcy poszukują solidnych i wykwalifikowanych pracowników, którzy nie potrzebują szkolenia. Na kurs SEP 1kV może zapisać się każdy, nie musi być to osoba związana z branżą elektroenergetyczną. Wystarczy mieć ukończone 18 lat. Warto pamiętać o tym, że uprawnienia są ważne jedynie przez 5 lat, a więc po upływie tego terminu należy ponownie ubiegać się o świadectwo sepowskie.

Jak zapisać się na kurs SEP 1KV?

Kurs na uprawnienia sep do 1kv organizowane są na terenie całego kraju. Najlepiej wybrać jednostkę szkoleniową rekomendowaną przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Kursy nie są drogie i na pewno opłaca się zapisać na wszystkie trzy grupy jednocześnie, gdyż cena jest znacznie niższa niż uczestnictwo w każdym kursie osobno. Szkolenie trwa zaledwie jeden dzień i może odbywać się w formie stacjonarnej lub internetowej. Zapisać się można telefoniczne, online lub bezpośrednio w placówce szkoleniowej. Po zakończeniu szkolenia odbywa się od razu egzamin i zaraz potem wydawane jest świadectwo potwierdzające zdobycie uprawnień.