Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

sprzęt do gaszenia pożaru
Technologia Biznes Przemysł

Klapa oddymiająca – jakie jest jej zastosowanie?

Dym to często pierwszy zwiastun pożaru, więc jeśli pojawia się w naszym otoczeniu, koniecznie trzeba sprawdzić, skąd pochodzi. Zatrucie czadem może prowadzić do śmierci, więc systemy przeciwpożarowe to także takie rozwiązania, które pomogą usunąć dym oraz szkodliwe gazy i opary z budynków. W tym celu stosuje się klapy oddymiające – co trzeba o nich wiedzieć?

Klapy oddymiające do stosowania w budynkach

Różne budynku potrzebują czasem zupełnie innych rozwiązań, dlatego klapa oddymiająca może różnić się swoim wyglądem, wymiarami czy materiałem, z jakiego została wykonana, ale jej funkcja pozostaje niezmienna – jej zadaniem jest efektywne usuwanie dymu oraz innych szkodliwych oparów i gazów z budynków. Dobiera się je adekwatnie do potrzeb danego budynku w tej kwestii, które są także regulowane odpowiednimi przepisami – to zazwyczaj wielkość budynku ma decydujący wpływ na ilość i wielkość zastosowanych w nim klap oddymiających. W bardzo dużym stopniu podnoszą one bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynkach i ułatwiają przeprowadzenie akcji ratowniczych.

Klapa oddymiająca wymiary

Te ważne elementy systemów przeciwpożarowych dostępne są w różnych rodzajach oraz wymiarach. Przede wszystkim mogą posiadać jedno lub dwa skrzydła, a także różnić się sposobem, w jaki są uruchamiane. Klapa oddymiająca wymiary może przede wszystkim posiadać standardowe – są to najbardziej popularne rozmiary, które najczęściej stosuje się w różnych budynkach. Jednak można także zamówić klapy w wymiarach niestandardowych – jeśli zachodzi taka potrzeba. Rozmiar klap i ich ilość jest zawsze adekwatna do powierzchni całego budynku czy ilości kondygnacji i należy tego przestrzegać.

Standardowe klapy oddymiające cena

Na cenę klap oddymiających mają wpływ bardzo różne czynniki, w tym przede wszystkim ich rodzaj, zastosowany materiał oraz inne rozwiązania technologiczne. Na pewno także sam producent ma wpływ na to, ile kosztują klapy oddymiające cena może także różnić się zależnie od sklepu – zdarza się, że produkty te są objęte promocją. Niemniej te najbardziej standardowe można dostać już od około 3000 złotych. Im bardziej zaawansowany model i renomowany producent, tym produkty te będą droższe – nawet powyżej 6000. Zawsze trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy mamy do czynienia z produktami certyfikowanymi.