Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

Kliniki stomatologiczne w Łodzi
Zdrowie i uroda

Jak wygląda usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym?

Skaling (usuwanie kamienia nazębnego) cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też warto dowiedzieć się tego, jak wygląda sam zabieg i jakie są jego największe zalety. Kamień nazębny jak powszechnie wiadomo powstaje głównie pod i nad dziąsłami, gdzie nie dociera szczotka z pastą. Twardy osad może być przyczyną wielu groźnych chorób, dlatego też warto pozbyć się go jak najszybciej. W zadaniu tym pomóc może doświadczony stomatolog Łódź.

Jakie są rodzaje skalingu?

Kliniki stomatologiczne w Łodzi oferują dwa różne rodzaje skalingu. Pierwszym z nich jest skaling naddziąsłowy, który najprościej rzecz mówiąc polega na usunięciu kamienia nazębnego bezpośrednio z powierzchni korony zęba. W chwili obecnej jest to najpopularniejszy zabieg, który wykonuje się u większości pacjentów. Dobra klinika stomatologiczna Łódź może oferować również skaling poddziąsłowy, który z kolei polega na usunięcia kamienia nazębnego odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.

Z jakich metod korzystają dentyści?

Stomatolog Łódź może usunąć kamień nazębny wieloma różnorodnymi metodami. Jeszcze kilka lat temu funkcjonowała jedynie metoda tradycyjna, w której to kamień usuwany był skalerem ręcznym. Metoda ta jest jednak bardzo czasochłonna i mało dokładna. Większość renomowanych klinik stomatologicznych w Łodzi korzysta z ultradźwięków, a dokładniej mówiąc z pomocy specjalnych skalerów ultradźwiękowych. Osad można usunąć również za pomocą odpowiednich fal dźwiękowych albo laserowo. Nie można zapominać również o metodzie chemicznej, w której to dentysta Łódź nakłada specjalny roztwór perhydrolu na powierzchnię zęba.

Jak wygląda zabieg?

Skaling naddziąsłowy to wbrew pozorom bardzo prosty zabieg chirurgiczny, którego głównym zadaniem jest dokładne oczyszczenie koron zębowych i usunięcie zbędnego kamienia nazębnego. Jak wspomniano powyżej większość dentystów korzysta z pomocy ultradźwięków, które wraz z wodą uderzają w cząsteczki złogów i powodują ich oderwanie od trzonu zębów. Po usunięciu zbędnego kamienia dentysta Łódź dokładnie poleruje zęby tak, aby cała powierzchnia była bardzo gładka. Jeżeli chodzi o cenę skalingu to wynosi ona około 60 zł za jeden łuk.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Usunięcia kamienia nazębnego może doprowadzić do utraty zębiny, dlatego też może pojawić się mniejsza lub większa nadwrażliwość zębów. Aby uniknąć wszelkich problemów klinika stomatologiczna Łódź powinna używać nowoczesnych skalerów ultradźwiękowych o średniej albo małej mocy. Warto postawić na kliniki stomatologiczne, które posiadają skalery dźwiękowe ze specjalnymi końcówkami kątowymi.