Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta, gabinet stomatologiczny
Zdrowie i uroda

Czym jest proteza overdenture?

Utrata zębów to prawdziwy koszmar dla człowieka. Nie zawsze jest ona spowodowana osobistymi zaniedbaniami, gdyż może także wynikać z poważnej choroby, jak chociażby choroby nowotworowe. Czasem jednak umyślny brak dbałości o należytą higienę jamy ustnej i niestawianie się na wizyty kontrolne stanowi prostą drogę do redukcji uzębienia. Jeśli już to się stało i pacjent nie posiada pojedynczych zębów, bądź całego ich szpaleru, zawsze może pomyśleć o dobraniu dla siebie odpowiednich protez. Dużą popularnością cieszą się obecnie protezy overdenture. Co to takiego i dlaczego warto zdecydować się właśnie na taki rodzaj protezy zębowej? Podpowiadamy!

Co to jest proteza overdenture?

Protezy mogą znacznie podnieść komfort życia osoby, która do tej pory nie czerpała satysfakcji z uśmiechania się. Niemniej jednak podstawą jest odpowiednie dobranie protezy. Wiele tańszych produktów dostępnych na rynku to protezy ruchome, które nie spełniają oczekiwań pacjentów. Mogą niestety wypadać w najmniej sprzyjającym momencie i znacznie utrudniać konsumowanie posiłków Dlatego tak istotne jest, aby postawić na w pełni profesjonalną i stabilną protezę. Proteza overdenture da się wyciągać i czyścić, dzięki czemu można zachować odpowiednie warunki higieniczne, ale jednocześnie jest tak mocowana, aby nie ruszała się swobodnie.

Proteza overdenture i jej cechy charakterystyczne

Ten typ protezy może być założony na własnych zębach stałych bądź na sztucznych implantach. Protezę przytwierdza się za pomocą fachowych zatrzasków, które gwarantują jej stabilność. Jest ona wykonywana z trwałych komponentów, więc spokojnie może posłużyć właścicielowi przez lata. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, co to jest proteza overdenture, to może zapytać o tę kwestię podczas najbliższej wizyty u swojego stomatologa.

Największe zalety protezy overdenture

Proteza tego typu doskonale się trzyma, więc jedzenie znowu zaczyna sprawiać przyjemność, a szczęka staje się w pełni funkcjonalna. Poza tym, overdenture sprzyja lepszemu rozpoznawaniu smaków, gdyż nie obciąża podniebienia, jak wiele innych tradycyjnych protez zębowych. Zalety protezy overdenture to także niezwykła solidność wykonywania, dzięki czemu możliwe jest spożywanie nawet twardych produktów, jak np. orzechy. Proteza zębowa overdenture zapobiega redukcji kości zębowych.