Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

pożar, klapa oddymiająca
Uncategorized

Co trzeba wiedzieć o klapach oddymiających? Sprawdź przewodnik

Ryzyko wystąpienia pożaru w zakładzie przemysłowym jest stosunkowo wysokie. Wystarczy chwila nieuwagi lub drobna awaria. Ważne jest, żeby hala produkcyjna została wyposażona w system oddymiania. Z czego powinien składać się taki system? Najważniejszym jego elementem są klapy oddymiające.

Czym są klapy oddymiające?

Klapy oddymiające to elementy znajdujące się na dachu budynku. Są umieszczane na płaskich powierzchniach. Możliwe jest również umieszczenie klap oddymiających na dachach o niewielkim pochyleniu. Każda klapa oddymiająca wymiary musi mieć dostosowane do dwóch najważniejszych czynników. Na wymiary klapy oddymiającej mają wpływ przepisy przeciwpożarowe oraz powierzchnia dachu budynku. Klapy mogą być również stosowane na klatkach schodowych budynków mieszkalnych. W takich lokalizacjach klapa oddymiająca wymiary może mieć niewielkie. Doskonale spełni swoją podstawową funkcję związaną z oddymianiem powierzchni podczas pożaru.

Jak działają klapy oddymiające?

Klapy oddymiające uruchamiają się podczas wystąpienia pożaru. Niebezpieczne gazy powstałe w trakcie pożaru unoszą się do góry. Podniesienie klapy oddymiania umożliwia szkodliwym substancjom wydostanie się z pomieszczenia, w którym wystąpił pożar. Niektóre klapy posiadają również funkcję wyjścia na dach, która dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo. Pożar to najbardziej niebezpieczna sytuacja, w której używane są klapy oddymiające. Przydają się jednak również podczas zwykłego, codziennego użytkowania pomieszczeń produkcyjnych. Ułatwiają wietrzenie takich powierzchni. Zalety klap oddymiających z pewnością docenią pracownicy hal pozbawionych okien.

Od czego zależy cena klap oddymiających?

Klapy mogą różnić się między sobą między innymi wymiarami i zastosowaną technologią. W przypadku tak skomplikowanego mechanizmu, jakim są klapy oddymiające cena może zależeć również od sposobu otwierania. Użytkownik ma do dyspozycji możliwość otwierania klap za pomocą zdalnego przycisku z centrali. Alternatywą jest otwieranie na miejscu również za pomocą przycisku lub w tradycyjny sposób. System oddymiania może być wyposażony również w inne elementy. Do najbardziej przydatnych możemy zaliczyć czujniki dymu i temperatury. Zastosowanie tych elementów sprawi, że reakcja na pożar będzie znacznie szybsza. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie pracowników.