Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

lekarz stomatolog, dentysta
Zdrowie i uroda

Co może być powodem bólu zęba?

Ból zęba to jedno z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń życiowych prawie każdego Polaka. Najpierw boli tylko czasami, może przy zagryzaniu albo piciu czegoś zimnego. Po jakimś czasie ból staje się na tyle uporczywy, że trzeba wziąć leki. W końcu promieniuje na całą szczękę, a okolica zęba jest tkliwa i opuchnięta. Co wtedy robić? Każdy stomatolog Rzeszów odpowie, że nie czekać, aż sytuacja stanie się podbramkowa. Jeśli już do tego doszło, nie wolno zwlekać, tylko konieczne znaleźć lekarza.

Uporczywy ból zęba: co może zrobić dentysta Rzeszów sobota

Kiedy ból zęba uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, najprawdopodobniej próchnica zainfekowała miazgę. W tej sytuacji dentysta Rzeszów sobota może leczyć ząb kanałowo albo – jeśli zmiany są bardzo duże – usunąć bolesny problem.

Każdy stomatolog Rzeszów najpierw będzie chciał uratować ząb. Wyrwanie to zawsze jest ostateczność, więc po wykonaniu zdjęcia rtg zęba, lekarz opracuje ubytek. Wyczyści ząb i zainfekowaną miazgę, a następnie będzie wypełniać kanały zęba gutaperką.

Ostatnim etapem leczenia jest założenie plomby albo korony. Jeśli podczas oczyszczania zęba trzeba było usunąć znaczną jego część, nie da się założyć zwykłej plomby. Wtedy konieczna jest odbudowa protetyczna. Najprawdopodobniej dentysta Rzeszów sobota zaproponuje założenie korony protetycznej.

Domowe sposoby na ból zęba

Zanim uda się umówić wizytę u stomatologa, można próbować łagodzić ból domowymi sposobami. Pierwsze po co zwykle sięgają pacjenci to tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Paracetamol pomoże na łagodniejszy ból. Ibuprofen ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, więc może okazać się skuteczniejszy.

Można również płukać jamę ustną naparem z rumianku albo szałwii. To także pomoże zwalczyć stan zapalny. Niektórzy w korzystaniu z dobrodziejstw medycyny naturalnej idą jeszcze dalej i zagryzają na bolącym zębie goździki albo smarują go olejkiem goździkowym.

W przypadku opuchlizny do policzka należy przyłożyć zimny okład lub płukać jamę ustną zimną herbatą z mięty.

Po leczeniu kanałowym ból także może się utrzymywać, choć nie będzie już tak uporczywy. Wtedy dentysta Rzeszów sobota może przepisać pacjentowi mocniejsze środki przeciwbólowe dostępne na receptę.

We wszystkich przychodniach stomatologicznych pacjenci z dotkliwym bólem i opuchlizną przyjmowani są poza kolejnością, więc pomocy można szukać niemalże od razu.