Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

elektryk, SEP
Technologia

Znasz te fakty na temat kursu SEP 1 kV?

Każda osoba, która chce zajmować się nadzorem lub eksploatacją sieci, instalacji i urządzeń elektroenergetycznych musi uzyskać uprawnienia SEP do 1kV. W tym celu konieczne jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Kursy SEP 1kV – czym są?

Dziesiątki ośrodków szkoleniowych tworzą kursy przygotowujące do nabycia uprawnień SEP do 1kV, znane też jako uprawnienia G1. Przystąpienie do szkolenia pozwala nabyć całą wiedzę, która jest niezbędna do zaliczenia egzaminu na elektryka. W zależności od ośrodka szkolenie może się odbyć online lub stacjonarnie.

Poszczególne szkoły stosują też różne metody przekazywania wiedzy tj. wykłady, prezentacje multimedialne, nagrania itp. Szkolenia w zależności od środka trwają od kilku do kilkunastu godzin. Tym, co łączy wszystkie kursy SEP 1kV to podstawa programowa. Dlatego każdy, kto decyduje się na kurs SEP 1kV powinien skupić się na wybraniu dobrej szkoły.

O czym należy pamiętać zapisując się na kurs SEP 1kV

Zapisanie się na kurs SEP znacząco zwiększa się szanse na nabycie uprawnień G1. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy chętny może się równocześnie zapisać na pozostałe kursy SEP oraz przystąpić do egzaminu pozwalającego nabyć uprawnienia G2 oraz G3. Zachęcają do tego daty kursów oraz egzaminów. Często odbywają się one w tym samym dniu. Jakie są inne kwestie, które warto mieć na uwadze?

Kursy przygotowujący do nabycia uprawnienia G1 nie są obowiązkowe. Oznacza to, że można przystąpić do egzaminu bez wcześniejszego szkolenia. W praktyce nikt nie decyduje się na takie rozwiązanie. Wynika to m.in. z tego, że nie przystępując do kursu jesteśmy zmuszeniu do znalezienia materiałów samodzielnie. W praktyce kurs oszczędza dziesiątek godzin, które trzeba by było spędzić na znalezienie i przygotowywanie materiałów przed egzaminem.

Warto napisać, że część osób będzie przystępować do kursu co 5 lat. Wynika to z faktu terminowości uprawnień elektryka. Wygasają one po 5 latach i zmuszają do ponownego przystąpienia do egzaminu SEP. Z pewnością część osób będzie chciała odświeżyć już posiadaną wiedzę.

Uprawnienia SEP do 1KV – kto może przystąpić go egzaminu?

Z formalnego punktu widzenia wymagania względem kandydatów są minimalne. Wystarczy spełnić 2 podstawowe warunki. W dniu egzaminu mieć ukończone 18 lat oraz mieć zdaną szkołę podstawową. W praktyce oznacza to, że do egzaminu może przystąpić każdy zainteresowany. Co istotne takie same wymagania odnoszą się do osób, które chcą uzyskać uprawnienia G2 oraz G3.