Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

energetyka
Technologia

Odnowienie uprawnień elektrycznych, ciepłowniczych, gazowych – jak wydłużyć ważność uprawnień SEP?

Uprawnienia SEP nie są już bezterminowe. Także te osoby, które otrzymały je bez terminu ważności, muszą obecnie systematycznie je odnawiać. Jaka jest ważność uprawnień SEP? W jaki sposób można je odnowić?

Jak uzyskać usprawnienia SEP?

Aby otrzymać po raz pierwszy uprawnienia SEP, należy podejść do kursu SEP w jednej z trzech kategorii – G1, G2 albo G3, a następnie zaliczyć egzamin SEP.

Osoby, które już posiadają uprawnienia SEP, muszą natomiast pamiętać o tym, by regularnie je odnawiać, ponieważ dzisiaj nie są one już nadawane bezterminowo.

Uprawnienia SEP ważność – ile wynosi?

Dla nadanego uprawnienia SEP ważność to aktualnie 5 lat. Wobec tego wtedy, gdy egzamin zaliczyło się już prawie 5 lat temu, konieczne jest odnowienie uprawnień elektrycznych, ciepłowniczych, gazowych w zależności od ich kategorii.

Dodatkowo warto też zaznaczyć, że uprawnienia trzeba także odnowić w innych sytuacjach. Zaliczają się do nich:

  • Wniosek pracodawcy o odnowienie uprawnień przez pracownika.
  • Praca usługowa w ramach eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci na rzecz osób prywatnych i przedsiębiorców.
  • Posiadanie kwalifikacji, lecz brak pracy zawodowej dotyczącej urządzeń, instalacji i sieci przez 5 lat.

Jak odbywa się odnowienie uprawnień elektrycznych, cieplnych i gazowych?
Żeby wykonać odnowienie uprawnień SEP, konieczne jest ponowne podejście do egzaminu SEP. Nie ma zatem potrzeby zapisywania się na kurs SEP, jednak ze względu na usystematyzowanie wiedzy oraz możliwość jej poszerzenia warto zdecydować się na wzięcie udziału w zajęciach.

Aktualnie odnowienie uprawnień elektrycznych, ciepłowniczych, gazowych jest prowadzone w ośrodkach szkoleniowych prowadzących kursy SEP. Można tam zapisać się na szkolenie lub bezpośrednio na egzamin. Warto wskazać, że w większości ośrodków zarówno kursy, jak i egzaminy prowadzone są na bieżąco, dlatego nie ma trudności z dostępnością terminów.

Warto także wskazać, że aktualnie kursy i egzaminy SEP są także prowadzone także przez internet, co powoduje, że można łatwo wziąć w nich udział bez potrzeby wychodzenia z firmy albo z domu.

Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP?

Aby przeprowadzić odnowienie uprawnień SEP, należy zapłacić. Koszt związanych z ich odnowieniem to 280 zł – tyle trzeba będzie zapłacić za podejście do egzaminu SEP. Cena ta dotyczy zarówno egzaminów stacjonarnych, jak i online.

Za kurs SEP, który pozwala na odświeżenie posiadanej wiedzy w kategoriach G1, G2, G3, trzeba aktualnie zapłacić od 100 zł w przypadku nauki online do około 400 zł w ramach kursów stacjonarnych.