Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

Kasetony 3D
Dom i ogród

Kasetony 3D do salonu

Kasetony 3D do salonu to okazja do szybkiej i prostej odmiany przestrzeni salonu. Niezależnie od tego, czy wybierzemy kasetony sufitowe czy kasetony na inne części ścian – w łatwy sposób można uzyskać wrażenie diametralnej zmiany wnętrza. Ich zaletą jest fakt, że są powszechnie dostępne na rynku w szerokiej gamie wzorów i kolorów i każdy może znaleźć kasetony idealne do swojego wnętrza.

Kasetony na sufit w salonie

Kasetony sufitowe to małe i cienkie płyty, których wymiary to często 50 cm na 50 cm. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych i łączy na stykach. Kasetony na sufit mocowane są bezpośrednio na suficie, choć obecnie modny jest także sufit podwieszany z tych materiałów, który mocuje się w pewności odległości od płyty. Jego głównym elementem również jest kaseton, ale już o większym rozmiarze (Na ogół jest to 60 x 60 cm lub 60×120 cm).

Z czym łączy się kasetony sufitowe we współczesnych aranżacjach wnętrz?

Obecnie w domach i mieszkaniach na suficie obok kasetonów montuje się też lampy rastrowe albo kasetonowe LED. W przypadku sufitów podwieszanych z kasetonów możliwe jest założenie oświetlenia w poziomie sufitu, co jest wygodne i praktyczne, ponieważ pozwala zakryć nieestetycznie wyglądające elementy instalacji. Jednocześnie taki montaż jest szybki i prosty, podobnie jak sprawnie i bezproblemowo można wymienić np. zabrudzone panele.

Moda na kasetony w salonie

Niewiele osób wie, że wracający obecnie trend na kasetony montowane w salonach i w innych pomieszczeniach to efekt nawiązania do historii. Pierwsze kasetony pojawiły się dawno temu, ponieważ były obecne już w epoce renesansu i popularne w baroku.
Miłośnicy historii wiedzą, że można je było znaleźć także w rzymskim Panteonie oraz w komnatach na Wawelu. Kasetony wyglądały wówczas jak prostokątne pola, które nie zawsze miały ozdoby, a często były puste. Znacznie częściej, jednak niż obecnie, dekorowano je ornamentami lub polichromią.
Obecnie, na skutek rozwoju technologii na rynku dostępne są kasetony z różnych tworzyw sztucznych, które mogą sprawdzić się z przewodzeniem w różnych pomieszczeniach – nie tylko w salonie. Modne są też kasetony tworzone z polistyrenu. Nie mniej popularne są także kasetony z ekstrudowanej pianki polistyrenowej (Tzw. XPS). W procesie ich produkcji mają zastosowanie różne metody tłoczenia, co powoduje, że końcowy produkt posiada ciekawe faktury, tłoczenia, podkreślenia słojów, struktury drewna itp. Można na nich umieszczać też elementy ozdobne, w tym również grafiki z fakturą – tłoczeniem.