Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

leczenie zęba, dentysta
Zdrowie i uroda

Endodoncja – leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

Leczenie kanałowe sosnowiec jest często konieczne, jeśli nadal chcemy zachować ząb pomimo poważnych uszkodzeń, na przykład z powodu głębokiej próchnicy. Endodoncja sosnowiec to leczenie kanałowe pod mikroskopem, często jedyny sposób na uratowanie zęba.

Leczenie kanałowe sosnowiec

Leczenie kanałowe jest wymagane w przypadku stanu zapalnego miazgi zęba. Aby umożliwić wygojenie stanu zapalnego, usuwa się stan zapalny i szkodliwe bakterie z kanałów korzeniowych.

W tym celu najpierw należy dotrzeć do kanałów korzeniowych przez koronę zęba. Następnie kanały są czyszczone narzędziami mechanicznymi i spłukiwane roztworem dezynfekującym. Należy dokładnie zmierzyć długość kanałów korzeniowych, aby móc je całkowicie oczyścić. Następnie wypełnia się je szczelnie dobrze tolerowanym materiałem, aby zapobiec ponownemu przedostawaniu się bakterii.

Apikotomia — resekcja korzenia wierzchołkowa

Jeśli pomimo starannego leczenia kanałowego stan zapalny nie ustępuje, usunięcie wierzchołka korzenia jest ostatnią szansą na uratowanie zęba.

Delikatnie usuwa się czubek korzenia, który został zaatakowany przez bakterie. Następnie specjalnym narzędziem czyści się kanał korzeniowy. Na koniec uszczelnia się kanał dobrze tolerowanym materiałem. Chroni to ząb przed ponownym wejściem bakterii.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem sosnowiec — diagnoza

Prawidłowa diagnoza jest warunkiem skutecznego leczenia. Diagnostyka w endodoncji obejmuje jak najdokładniejsze określenie stanu chorobowego:

Czy istnieje nieodwracalny stan zapalny (zapalenie miazgi)? Czy nerw jest martwy lub zainfekowany? Czy wierzchołek korzenia jest już zaatakowany i czy proces prawdopodobnie rozprzestrzenia się już na otaczającą tkankę?

Nawet jeśli w większości przypadków przyczyną jest próchnica, możliwe są wadliwe uzupełnienia protetyczne lub paradontoza (infekcja przez głębokie kieszonki dziąseł). Należy zauważyć, że w przypadku infekcji głębokiej kieszonki zębowej samo leczenie kanałowe pod mikroskopem Sosnowiec nie wystarczy i tylko leczenie obu obrazów klinicznych może prowadzić do sukcesu.

Endodoncja sosnowiec — otwarcie zęba

W każdym przypadku należy stworzyć wolny od próchnicy dostęp do jamy nerwu (jamy miazgi), co wykonuje się za pomocą znieczulenia miejscowego (znieczulenia), jeśli ząb jest żywy. W trakcie leczenia ząb musi być całkowicie osuszony, dlatego odgradza się go rodzajem gumowej szmatki (koferdamu) od dostania się śliny.

Następnie, w zależności od anatomii danego zęba, otwiera się jama nerwu i tworzy się prosty dostęp do wejścia do kanału lub do wejść do kanału. Wejścia do kanałów korzeniowych można zlokalizować i zwizualizować za pomocą optycznych środków powiększających (lupy lub mikroskopu stomatologicznego).