Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

SEP, uprawnienia SEP
Przemysł Technologia

Egzamin SEP – jak wygląda w praktyce?

Obecnie wiele osób pragnie zdobyć uprawnienia sepowskie, które pozwalają pracować w zawodzie elektryka. Jest to bardzo ceniony zawód, który może liczyć na wysokie wynagrodzenie. W Polsce w wielu sektorach gospodarczych poszukiwani są wykształceni elektrycy. Z tego powodu warto zapisać się na egzamin SEP. Dzięki temu można lepiej wejść na rynek pracy. Warto dowiedzieć się, jak wygląda egzamin sepowski.

SEP egzaminy

Najpopularniejszym kursem elektrycznym jest kurs G1. Istnieją dobre szkoły, które oferują w czasie trwania kursu niezbędną wiedzę, która często przydaje się nie tylko w pracy, ale również w codziennych sytuacjach. Tego typu szkolenie nie trwa długo. W ciągu zaledwie sześciu godzin lekcyjnych. Każdy kursant może dowiedzieć się wszystkiego, co jest konieczne do tego, żeby podejść do egzaminu oraz pracować w zawodzie elektryka. Żeby zapisać się na egzamin, trzeba najpierw złożyć stosowny wniosek, a także uiścić opłatę w wysokości 225 złotych. Warto zaznaczyć, że doświadczone firmy szkoleniowe same zajmą się różnymi formalnościami, żeby maksymalnie ułatwić uczestnikom kursu naukę. W wielu firmach egzamin SEP odbędzie się od razu po kursie. Jest tak dlatego, bowiem łatwiej zdać egzamin po świeżo przyswojonej wiedzy.

Egzamin sepowski

Egzamin sepowski – panuje o nim wiele opinii. Wiele osób uważa, że egzaminatorzy gruntownie sprawdzają wiedzę. Inny natomiast uważają, iż jest bardzo łatwy do zdania. Z pewnością każdy egzaminator sprawdzi, czy dany słuchacz przyswoił wiedze z kursu, a także zdobył wszelkie informacje, żeby mógł pracować w zawodzie elektryka. Warto zaznaczyć, że egzamin przybiera formę ustną. Często na egzaminie pojawia się pytanie, na kim spoczywa obowiązek wyposażenia stanowisk pracy w instrukcje eksploatacyjne. Ponadto należy wiedzieć, jakich środków gaśniczych trzeba stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych. Ponadto uczestnicy powinny wiedzieć, w jaki sposób definiować prąd stały, zmienny, a także przemienny. Cała wiedza dotyczy przede wszystkim elementarnej wiedzy z zakresu elektryki. Osoby pracujące w zawodzie od lata mają bardzo dużą praktykę, a do egzaminy powinni przypomnieć sobie wszystkie zagadnienia teoretyczne, które związane są z prawem bądź pierwszą pomocą. Kursant od razu dowie się, czy zdał egzamin. Na taki egzamin można także zapisać się w formie online.