Średnik.pl

Ogólnotematyczny portal informacyjny

elektryczność, SEP
Przemysł Technologia

Czym są tak naprawdę uprawnienia sep g1?

Uprawnienia sep g1 cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które w najbliższym czasie planują zapisać się na kurs sep 1kv i znacząco zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Czym tak naprawdę jest sep?

SEP najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to jedna z najstarszych organizacji w Polsce, która działa od końca XIX wieku. Głównym celem organizacji jest rozpowszechnianie wiedzy oraz rozwijanie branży elektrotechnicznej, która ewoluuje w bardzo szybkim tempie. Organizacja sep zajmuje się także ustalaniem jakie kwalifikacje powinni posiadać fachowcy, aby zgodnie z prawem wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Czym charakteryzują się uprawnienia sep g1?

Uprawnienia energetyczne sep g1 dotyczą wyłącznie urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych, które odpowiadają za wytwarzanie, przetwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej. Warto wspomnieć także o tym, że uprawnienia sep g1 można uzyskać nie tylko w kategorii dozoru “D”, ale również w kategorii eksploatacji “E”. Jeżeli chodzi o eksploatację, to dotyczy ona oczywiście wszystkich osób, którzy pracują na stanowiskach wykonujących na co dzień pracę w zakresie obsługi, montażu, konserwacji i remontów. Dozór odnosi się z kolei do wszystkich stanowisk dotyczących kierowania czynnościami osób wykonujących pracę w wymienionym wcześniej zakresie.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kursów sep?

W dzisiejszych czasach można rozróżnić 3 główne rodzaje uprawnień instalacji sieci. Grupa 1 dotyczy kursów elektrycznych, grupa 2 dotyczy kursów energetycznych, z kolei grupa 3 dotyczy kursów gazowych. Kurs sep 1kv pozwala uzyskać uprawnienia do eksploatacji i instalacji sieci o napięciu do 1 kV i powyżej. Zdobyte uprawnienia obejmują także urządzenia, które przeznaczone są do elektrolizy i zespołów prądotwórczych. Osoby, które posiadają uprawnienia sep do 1kv bez problemu mogą instalować sieci trakcyjne, czy też oświetlenie uliczne.

Jakie urządzenia i instalacje podlegają pod uprawnienia sep g1?

Pod uprawnienia sep do 1kv podlegają przede wszystkim urządzenia prądotwórcze, które przyłączone są bezpośrednio do krajowej sieci elektroenergetycznej. Pod uprawnienia sep g1 podlegają także urządzenia elektrotermiczne, urządzenia do elektrolizy, elektryczna sieć trakcyjna oraz sieci elektryczne ulicznego oświetlenia. Nie można zapominać także o zespołach prądotwórczych o mocy powyżej 50 kW.